W czasie menstruacji kobieta powinna trzymać się pewnej określonej praktyki, ponieważ tylko wtedy uda się utrzymać zdrowie i odpowiednie przemiany w ciele hormonalnym. Pamiętać należy ,że nie wszystkie asany panie mogą wykonywać podczas menstruacji. Nie powinno się wykonywać pozycji odwróconych i pozycji ,które napinają mięśnie brzucha. Należy zadbać o to ,aby podczas praktyki brzuch był swobodny . Trzeba wybierać takie pozycje, które nie będą wywoływały napięcia brzucha.

Na czas menstruacji zaleca się zaprzestanie normalnej praktyki, nawet jeśli nie odczuwasz żadnego dyskomfortu podczas wykonywania pozycji. Jest to ważne szczególnie dla prawidłowego funkcjonowania systemu hormonalnego. Tak częste dzisiaj problemy z menstruacją wynikają zazwyczaj właśnie z braku równowagi hormonalnej. Poprzez odpowiednią praktykę można to zmienić.

Doskonałe będą pozycje leżące, rozluźniające brzuch, takie jak: Supta-virasana, czy Supta-baddha-konasana. Osoby, które mogą robić lotos mogą robić Matsyasanę. Panie, które nie są w stanie zginać tak nóg mogą robić Svastikasanę na wałku. Kiedy używamy wałka, szczególną uwagę musimy zwrócić na to, czy brzuch jest rozluźniony. Pierwszą rzeczą jakiej doświadczymy w tych pozycjach jest to, że brzuch staje się coraz bardziej miękki a oddech bardziej płynny. Szczególnie pomocne pozycje leżące będą dla kobiet, które odczuwają w czasie okresu różnego rodzaju przykurcze, napięcia, zaczynają się mocniej pocić, szybciej się męczą - te pozycje im pomogą.

Przy intensywnym krwawieniu robimy Setu-bandha-sarvangasanę na skrzyżowanych wałkach (czasem, jeśli krwawienie jest bardzo mocne, kładziemy nogi wyżej i wtedy brzuch bardziej się rozluźnia).

Po pozycjach leżących dobrze jest zrobić skłony do przodu, takie asany jak: Janu-Śirsasana, Tryanga-mukhaikapada-paścimottanasana, itd. z wałkiem, żeby głowa mogła odpocząć. Podczas normalnej praktyki nie używamy wałków, żeby móc się lepiej wyciągać, ale podczas okresu należy dać ciału odpocząć i zwrócić uwagę na to, żeby brzuch by rozluźniony. Możemy trwać dłużej w tych asanach koncentrując się na oddech. Z każdym wydechem rozluźniamy brzuch. Pamiętajmy , by głowa nie schodziła zbyt nisko, żeby mogła się rozluźnić by głowa nie schodziła zbyt nisko, żeby mogła się rozluźnić.

Jest kilka pozycji stojących, które można robić w czasie okresu, pod warunkiem, że nie napinają one brzucha. Np.: Uttanasana, Parśvottanasana. Można trzymać ręce na klockach lub zwinięte, ale znowu trzeba pamiętać by brzuch był rozluźniony.

Adho-mukha-śvanasana z głową opartą na wałku jest pozycją bardzo wyciszającą. Polecam szczególnie kobietom, które podczas miesiączki cierpią na migreny i stany depresyjne. Również pozycje w których otwierają się boki klatki piersiowej pomagają na te stany.

Podczas okresu powinnyśmy praktykować tak jogę, żeby zachować energię. Pomogą nam w tym pozycje leżące. Pozwólcie sobie w tym dla nas trudnym okresie na jogę spokojną i rozluźniającą. Estrogen wydzielany w ciele w czasie menstruacji powoduje że jesteśmy aktywne i czujemy, że wszystko możemy zrobić, ale potem, w ciągu następnych 3 dni poziom estrogenu będzie opadał i w ten sposób wytworzy się nierównowaga hormonalna. Jeżeli będziecie oszczędzać swoja energię w czasie okresu a zaczniecie jej używać po okresie, to bardzo wam to pomoże w późniejszej praktyce.

Szkoła Jogi Wrocław

Ośrodek Działań Społeczno Kulturalnych
"Piast"
ul. Rękodzielnicza 1
54-136 Wrocław

Poniedziałek

gr. początkujaca

19:30-20:30

Wtorek

gr. zaawansowana

19:15-20:15

Środa

gr. początkujaca

19:00-20:00

Czwartek

gr. początkujaca
18:00-19:00

gr. zaawansowana
19:15-20:15

Piątek

gr. początkujaca
19:30-20:30

Hala Sportowa
ul. Kościuszki 39
Lutynia 55-330

gr. poczatkujaca

Wtorek
20:00-21:00

Czwartek
20:00-21:00

 

Szkoła Jogi Haliny Blonka Wrocław

+48 503 056 559

jogablonka@gmail.com

 

 

social facebook box blue icon        youtube icon        Instagram icon

 

 

warsztaty joga
zajecia joga